Athens
Σάββατο, 26 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικά νέα«Δραματική ήττα του Ολυμπιακού στο Μόναχο από τη Μπάγερν»

«Δραματική ήττα του Ολυμπιακού στο Μόναχο από τη Μπάγερν»

Ο Ολυμπιακός υπέστη την τρίτη του ήττα στη Euroleague, χάνοντας 84-80 από τη Μπάγερν στο Μόναχο. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για την ομάδα, που τώρα έχει ρεκόρ 3-2. Παρά την προσπάθεια για ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, τα λάθη και η αστοχία από την γραμμή των 6,75 μέτρων στα κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης αποδείχθηκαν καθοριστικά.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τα αδύνατα σημεία των αντιπάλων. Η Μπάγερν επιχείρησε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού, χρησιμοποιώντας τους Βόιτμαν, Μπούκερ και Έντουαρντς για να ανοίξει το γήπεδο. Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός εστίασε στο ζωγραφιστό, με τον Φαλ να είναι ο κύριος εκφραστής της επιθετικής του προσπάθειας.

Ο Φαλ σημείωσε έξι από τους πρώτους οκτώ πόντους της ομάδας του, ενώ στη συνέχεια ο Βεζένκοφ ανέβασε την απόδοσή του, εκμεταλλευόμενος τις αμυντικές αδυναμίες των Έντουαρντς και Νέιπιερ. Μαζί με τον Κώστα Παπανικολάου, οι δύο παίκτες πέτυχαν 11 συνεχόμενους πόντους, αλλά ο Μπούκερ έβαλε ξανά μπροστά τους Βαυαρούς πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-19).

Η δεύτερη περίοδος μπορεί να χωριστεί σε δύο μέρη. Στην αρχή, η Μπάγερν φαινόταν να έχει τον έλεγχο, ενώ ο Ολυμπιακός είχε προβλήματα στην άμυνα. Ωστόσο, από το 32-28 του Μπούκερ, οι «ερυθρόλευκοι» αντεπίθεσαν με ένα εντυπωσιακό σερί 15-0, κλείνοντας το ημίχρονο με 43-32, με κύριους πρωταγωνιστές τους Βιλντόζα, Ντόρσεϊ και Πίτερς.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, οι Βεζένκοφ και Παπανικολάου σημείωσαν τρίποντα, ενώ ο Γουέιλερ-Μπαμπ πρόσθεσε πέντε πόντους για το 49-37. Ωστόσο, η Μπάγερν αντέτεινε με γρήγορο 10-0, μειώνοντας σε 49-47. Ο Γουόκαπ έδωσε μια ανάσα στον Ολυμπιακό με τρίποντο (52-47), αλλά η γερμανική ομάδα αντεπίθεσε, με τον Μπούκερ να δίνει προβάδισμα 55-54 στους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επανακάμψει και να κλείσει την τρίτη περίοδο μπροστά (61-59), με βολές του Βεζένκοφ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ράιτ έκανε το 65-61, αλλά ο Έντουαρντς με πέντε συνεχόμενους πόντους έφερε τη Μπάγερν μπροστά (66-65). Ο Ντόρσεϊ και ο ΜακΚίσικ αντέτειναν με τρίποντα για το 71-66, αλλά η Μπάγερν αντεπίθεσε και, με ένα μεγάλο τρίποντο από τον Έντουαρντς, πήρε προβάδισμα 79-72.

Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και με δύο τρίποντα από Γουόκαπ και Ντόρσεϊ πλησίασε (79-78). Ο Νέιπιερ σκόραρε από τα 6,75 μ. (82-78), αλλά ο Φαλ μείωσε σε 82-80. Δυστυχώς, ο Βεζένκοφ έχασε δύο ευκαιρίες για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με άστοχα τρίποντα. Στο τέλος, ο Έντουαρντς ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, εξασφαλίζοντας τη νίκη για τη Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 32-43, 59-61, 84-80

Ακολουθήστε το στα για να είστε πάντα ενημερωμένοι για όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.