EURO 2024: Κατηγορία Δανίας και Σλοβενίας – Monomaxos

0
14

Η Σλοβενία ​​και η Δανία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στον πρώτο τους αγώνα στον 3ο όμιλο του Euro 2024 στη Στουτγάρδη.

Οι δύο από τους τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού (Τσερίν, Σποράρ) ξεκίνησαν για τους Σλοβένους, ενώ ο τρίτος (Βέρμπιτς) πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Σκανδιναβοί άνοιξαν το σκορ στο 17′ όταν ο Έρικσεν με στήθος έβαλε την μπάλα στην περιοχή μετά από πάσα του Γουίντ και νίκησε τον Όμπλακ.

Η Δανία έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ στο 64′, όταν ο Όμπλακ απέκρουσε το σουτ του Χόιλουντ. Οι Σλοβένοι απάντησαν στο 66′ με κεφαλιά της Τσερίν που πέρασε άουτ, ενώ στο 75′ ο Σποράρ αστόχησε από κοντά.

Στο επόμενο λεπτό, ο Τσέσκο με «βόλα» έξω από την περιοχή τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Όμπλακ, με την ασφυκτική πίεση της Σλοβενίας να αποδίδει στο 77ο λεπτό, όταν ο Γιάντζα σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Χουλμάντ και, αλλάζοντας πορεία, τελείωσε. στα δίχτυα για το τελικό 1-1.