EURO 2024: Ντεμπούτο με νίκη για την Αγγλία – Monomaxos

0
14

Με νίκη (1-0) επί της Σερβίας ξεκίνησε η περιπέτεια της αγγλικής ομάδας στον 3ο όμιλο του Euro 2024 στη Γερμανία, στο Γκελζενκίρχεν.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε στο 13ο λεπτό ο σούπερ σταρ των “Three Lions”, Jude Bellingham, ο οποίος πριν κλείσει τα 21 του χρόνια έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής με τρεις μεγάλες διοργανώσεις (δύο Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, ένα Παγκόσμιο Κύπελλο) στο βιογραφικό του. .

Οι Άγγλοι πίεσαν από την αρχή τον Πλάβι, ο οποίος επέλεξε να αμυνθεί μαζικά πριν δουν την καταδυτική κεφαλιά του Μπέλινγκχαμ να αναπηδά από την εστία του Ράικοβιτς στο 13ο λεπτό.

Στο ματς μιας ώρας, ο Ντράγκαν Στοίκοβιτς κέρδισε τους Γιόβιτς και Τάντιτς. Η Αγγλία άρχισε να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα όσο περνούσε η ώρα, αλλά οι Σέρβοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πραγματική απειλή για την εστία του Πίκφορντ.

Αντίθετα, ήταν οι παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ που έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν στο 77′ η κεφαλιά του Χάρι Κέιν απέκρουσε από το δοκάρι ο Ράικοβιτς, ο οποίος είχε αγγίξει ελαφρά τη μπάλα.