Euro2024: Δεξιό πόδι για τη Γαλλία – Monomaxos

0
54

Η Γαλλία μπορεί να μην πέρασε εύκολη βραδιά, μπορεί να τα βρήκε σκοτεινά κόντρα στην πολύ καλή Αυστρία, αλλά έκανε τη δουλειά και ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις της στο Euro2024 με τον ιδανικότερο τρόπο, κερδίζοντας με 1-0.

Οι «τρικολόρ» δυνάμωσαν, απείλησαν με τον Μπαπέ στο 7ο λεπτό και στη συνέχεια η ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ κατάφερε να ισοφαρίσει και να κρατήσει σε απόσταση τους Γάλλους. Μάλιστα, στο 37ο λεπτό οι Αυστριακοί έχασαν τετ-α-τετ με τον Μπάουμγκαρντερ που είδε τον Μενιάν να του λέει «όχι».

Το επόμενο λεπτό οι Γάλλοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Από γύρισμα του Μπαπέ από τα δεξιά, ο Βέμπερ δειλά δειλά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ντεσάν έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 54′, όταν ο Μπαπέ, μόνος μπροστά στον αντίπαλο τερματοφύλακα, έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 67′ ο Πενς απέκρουσε το σουτ του Τουράμ, αφήνοντας τους Αυστριακούς στο κόλπο μέχρι το τέλος, ενώ οι Γάλλοι είδαν τον Μαπέ να αναγκάζεται να κάνει αλλαγή στο 88′ από χτύπημα στη μύτη.

Η Αυστρία πίεσε στα τελευταία λεπτά για να ισοφαρίσει, δεν βρήκε τη μεγάλη ευκαιρία και η Γαλλία που αμύνθηκε άριστα πέτυχε τη νίκη.