Με «ήρωα» τον Κονσεϊσάο, η Πορτογαλία νίκησε την Τσεχία – Monomaxos

0
13

Η Πορτογαλία κέρδισε τη Δημοκρατία της Τσεχίας με 2-1 στη Λειψία σήμερα το απόγευμα και ξεκίνησε τη δέσμευσή της για το Euro 2024 για ένα τέλειο ξεκίνημα. Οι Ίβηρες το είχαν ανάγκη, αλλά με ανατροπή και γκολ στον τελικό του Κονσεϊσάο εξασφάλισαν τη νίκη.

Από το πρώτο λεπτό, η Πορτογαλία πήρε τον έλεγχο του αγώνα, είχε υψηλά ποσοστά κατοχής, αλλά δεν κατάφερε να τα μετατρέψει σε γκολ και έχασε σημαντικές ευκαιρίες.

Ο Ρονάλντο έστειλε την μπάλα άουτ στο 8ο λεπτό, στο 26ο λεπτό ο Λεάο δεν είχε χρόνο να μπει στην πορεία της μπάλας και η μεγαλύτερη στιγμή ήρθε στο 32ο λεπτό όταν ο Κριστιάνο νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Τσέχο τερματοφύλακα. ενώ στο 33′ πρόλαβε η άμυνα της Βιθυνίας. Στο 45’+1′ ο τερματοφύλακας Στάνεκ είπε ξανά «όχι» στον CR7, ο οποίος σε αυτό το παιχνίδι ήταν ο μόνος παίκτης που έπαιξε σε έξι διοργανώσεις Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ξεκινώντας από το τουρνουά του 2004 στη χώρα του. Είκοσι χρόνια πριν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ίβηρες έγιναν ακόμη πιο κυρίαρχοι, άσκησαν πίεση, αλλά η Τσεχία, κόντρα στη ροή του αγώνα, προηγήθηκε στο 62ο λεπτό, όταν ο Provost έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ένα υπέροχο σουτ έξω από τα δίχτυα. περιοχή πέναλτι.

Επτά λεπτά αργότερα, όμως, ο Χράνατς σούταρε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά την κεφαλιά του Μέντες και το παιχνίδι ήταν και πάλι εντελώς ισόπαλο.

Οι Πορτογάλοι πάλεψαν για τη νίκη μέχρι το τέλος και μπόρεσαν να επικρατήσουν στο 92ο λεπτό. Ο Κονσεϊσάο εκμεταλλεύτηκε το λάθος φάουλ του Χράνατς στο πρώτο άγγιγμα της μπάλας και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 2-1 με δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.