Athens
Τρίτη, 22 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικά νέαΤα είχε όλα, εκτός από τον θρίαμβο! (βίντεο)

Τα είχε όλα, εκτός από τον θρίαμβο! (βίντεο)

Συναρπαστικό ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια, όπου η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Μπάμπα στο 15′, αλλά η ΑΕΚ απάντησε γρήγορα με τον Πιερό στο 25′. Το παιχνίδι είχε πολλές ευκαιρίες και ένταση, αλλά καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Ο Δικέφαλος του Βορρά παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, ισόβαθμος με τον Άρη, ενώ η Ένωση ακολουθεί με δύο βαθμούς λιγότερους. Αξιοσημείωτο ήταν το ντεμπούτο του Μαρσιάλ, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φιλάθλους.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Η σύνθεση των ομάδων

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Ματίας Αλμέιδα, αποφάσισε να παρατάξει τους Λιβάι και Πιερό στην αρχική ενδεκάδα, με τον Λαμέλα να αγωνίζεται δεξιά και τον Πιερό στην κορυφή, ενώ ο Λιβάι ήταν πίσω του. Στην αμυντική γραμμή, ο Στρακόσα ήταν κάτω από τα δοκάρια και οι Πήλιος, Μουκουντί, Βίντα και Ρότα σχημάτισαν την τετράδα. Στον πάγκο έμεινε ο Πινέδα, ενώ ο Μαρσιάλ έκανε την πρώτη του εμφάνιση στην 20αδα της ομάδας. Από την πλευρά του ΠΑΟΚ, ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε τον Λόβρεν στο κέντρο της άμυνας, δίπλα στον Κεντζιόρα, με τον Μπάμπα και τον Ότο να καλύπτουν τις πτέρυγες και τον Κοτάρσκι στην εστία.

Προβάδισμα για ΠΑΟΚ και γρήγορη απάντηση από ΑΕΚ

Από την αρχή του αγώνα, η ΑΕΚ έδειξε αποφασιστικότητα και πίεσε τον ΠΑΟΚ, αλλά οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να προηγηθούν. Στο 14′, ο Στρακόσα πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή απόκρουση σε σουτ του Οζντόεφ, αλλά στο επόμενο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της ΑΕΚ δεν αντέδρασε σωστά. Ο Τσάλοφ πήρε την κεφαλιά, ο Μπάμπα σκόραρε με δεύτερη προσπάθεια, δίνοντας προβάδισμα στον ΠΑΟΚ στο 15′. Ωστόσο, η ΑΕΚ αντέτεινε γρήγορα, με τον Πιερό να ισοφαρίζει στο 25′, μετά από εξαιρετική ενέργεια και πλασέ κάτω από τα πόδια του Κοτάρσκι.

Η ισοφάριση έδωσε ώθηση στην ΑΕΚ, η οποία θα μπορούσε να είχε περάσει μπροστά στο σκορ σε δύο περιπτώσεις. Στο 35′, η κεφαλιά του Λιβάι δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 38′, ο Ρότα δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά, με τον Περέιρα να σουτάρει άστοχα στο ριμπάουντ.

Δεύτερο ημίχρονο με λίγες φάσεις και ένταση

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι στο 51′ για μαρκάρισμα του Μπάμπα στον Λιβάι, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε κάτι. Η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ, αλλά η εκτέλεση του Λαμέλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να απειλήσει, αλλά οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες. Οι προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, με τον Μαρσιάλ να αποθεώνεται κατά την είσοδό του στο παιχνίδι.

Καθώς το παιχνίδι πλησίαζε στο τέλος του, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις. Το τελικό 1-1 διατηρήθηκε, με τον Λουτσέσκου και τους ανθρώπους της ΑΕΚ να εκφράζουν την ένταση τους για κάποιες αποφάσεις του διαιτητή.

MVP: Ο Πιερό διακρίθηκε για το γκολ που σημείωσε, το οποίο ήταν καθοριστικό για την ισοφάριση.

Σημαντικές παρουσίες: Ο Λαμέλα είχε καλή απόδοση, ενώ ο Μπάμπα ήταν καθοριστικός στην πλευρά του, σημειώνοντας και το γκολ.

Αδύναμος κρίκος: Ο Τσάλοφ δεν φάνηκε αρκετά στην επιθετική γραμμή, παρά την συμμετοχή του στο γκολ του ΠΑΟΚ.

Η γκάφα: Η άμυνα της ΑΕΚ στην εκτέλεση κόρνερ του ΠΑΟΚ, που οδήγησε στο γκολ του Μπάμπα, ήταν απογοητευτική.

Διαιτησία: Η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για την φάση του 51′ για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε κάτι. Οι καθυστερήσεις στο τέλος ήταν μόλις τρία λεπτά.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Πήλιος, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα (75′ Οντουμπάτζο), Σιμάνσκι, Περέιρα (75′ Πινέδα), Κοϊτά, Λιβάι Γκαρσία (75′ Μαρσιάλ), Λαμέλα (82′ Γκατσίνοβιτς), Πιερό

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα (62′ Κόλεϊ), Κεντζιόρα, Λόβρεν, Ότο, Σβαμπ, Οζντόεφ (75′ Καμαρά), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (75′ Κωνσταντέλιας), Τάισον (89′ Ντεσπόντοφ), Τσάλοφ (62′ Μπράντον)