Athens
Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικά νέαΑνατροπή για τον Παναθηναϊκό από τη νεοφώτιστη Παρί

Ανατροπή για τον Παναθηναϊκό από τη νεοφώτιστη Παρί

Ο Παναθηναϊκός υπέστη την πρώτη του ήττα στη φετινή Euroleague, χάνοντας 84-80 από την Παρί, η οποία πέτυχε την ιστορική της νίκη στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Αυτή η ήττα σημειώθηκε κατά την 3η αγωνιστική και ήταν ιδιαίτερα πικρή για τους «πράσινους», οι οποίοι δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν τα επιθετικά ριμπάουντ των Γάλλων στο δεύτερο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καθοριστική, καθώς οι παίκτες της Παρί κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, εκμεταλλευόμενοι τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και οδηγώντας το σκορ σε 60-48 στο 26΄. Οι αστοχίες και τα λάθη του Παναθηναϊκού, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, επιδείνωσαν την κατάσταση, με το αμφιλεγόμενο φάουλ του Ναν και την τεχνική ποινή του Αταμάν να κρίνουν ουσιαστικά την τύχη του αγώνα (78-68), καθώς ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για μια ανατροπή.

Ο Ματίας Λεσόρ ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού, σημειώνοντας 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα. Ο Κέντρικ Ναν πρόσθεσε 16 πόντους, ωστόσο η αστοχία του ήταν εμφανής. Ο Λορέντζο Μπράουν συνέβαλε με 14 πόντους, αλλά η ομάδα δεν έλαβε τη βοήθεια που χρειαζόταν από παίκτες όπως ο Κώστας Σλούκας, ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο Ντίνος Μήτογλου και ο Ομέρ Γιούρτσεβεν.

Από την πλευρά της Παρί, ο Ναδίρ Χίφι ξεχώρισε με 20 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή των Τι Τζέι Σορτς και Κόλιν Μάλκολμ, οι οποίοι σημείωσαν 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν θα ταξιδέψει την Πέμπτη (17/10) στη Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ, σε μια αναμέτρηση που αναμένεται να είναι εξίσου δύσκολη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 45-39, 69-59, 84-80

Παρί (Τιάγκο Σπλίτερ): Σορτς 16, Μάλκολμ 14 (3), Χίφι 20 (3), Βαρντ 9 (1), Καβαλιέρ, Σι 2, Ερέρα 3, Χέιζ 6, Γιαντούνεν 6, Ουατάρα 6.

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 14 (1), Σλούκας 2, Όσμαν 3 (1), Παπαπέτρου, Γκραντ 6, Ναν 16 (2), Λεσόρ 19, Γκριγκόνις 7 (1), Ερνανγκόμεθ 9 (1), Μήτογλου 2, Γιούρτσεβεν 2.

Ακολουθήστε το στα για να είστε πάντα ενημερωμένοι για όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.