Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικά νέαΠόλο - Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεανίδων: Χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα

Πόλο – Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεανίδων: Χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική ομάδα νεανίδων Κ17 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο που διεξάγεται στη Μανίσα της Τουρκίας, νικώντας με 7-6 την Ιταλία στον «μικρό» τελικό.

Έπειτα από ένα πολύ «κλειστό» παιχνίδι (3-3 στο ημίχρονο), η Δέσποινα Δρακωτού «ξεκόλλησε» την Εθνική Ομάδα έπειτα από 10 λεπτά χωρίς τέρμα (αλλά με εξαιρετική κάτω απ’ την εστία της στο ίδιο διάστημα την Ευτυχία Κωνσταντινοπούλου), ενώ η Θεοφανία Γαλανοπούλου στα 3:24 απ’ τη λήξη της τρίτης περιόδου έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα μας, κάνοντας το 5-3.

Η Ιταλία μέσα σε 30 δευτερόλεπτα βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει 5-5 με δυο τέρματα της Ελεονόρα Μπιάνκο (το δεύτερο με πέναλτι), οδηγώντας τον αγώνα σε ένα συγκλονιστικό φινάλε.

Η Δέσποινα Δρακωτού με το δεύτερο τέρμα της έδωσε προβάδισμα 6-5 στην Ελλάδα, 5:56 από τη λήξη. Η ελληνική άμυνα έκλεισε κάθε δίοδο στις Ιταλίδες και η Ευσταθία-Νεφέλη Κοβάτσεβιτς 3:09 από τη λήξη έδωσε και πάλι αέρα δυο τερμάτων, 7-5, δίνοντας προβάδισμα νίκης στη «γαλανόλευκη» ομάδα.

Η Ιταλία βρήκε γκολ ξανά από πέναλτι (7-6 η Μπιάνκο, 2:44 από τη λήξη), αλλά η Εθνική Ομάδα κράτησε τη νίκη, και ανέβηκε στο βάθρο.