Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑθλητικά νέα«Πεντάρα» και στο -1 η Σίτι με «καρέ» Χάαλαντ - Monomaxos

«Πεντάρα» και στο -1 η Σίτι με «καρέ» Χάαλαντ – Monomaxos

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν το βάζει κάτω… Υπό πίεση μετά την ηχηρή νίκη της Άρσεναλ επί της Μπόρνμουθ (3-0) νωρίτερα το Μεγάλο Σάββατο για την 36η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η πρωταθλήτρια Αγγλίας δεν είχε περιθώρια λάθους απέναντι στη Γουλβς.

Σαφώς ανώτεροι σε όλα τα επίπεδα από τους «Λύκους», λοιπόν, οι «Πολίτες» έφτασαν σε μια θριαμβευτική νίκη με 5-1 με τον Έρλινγκ Χάαλαντ σε μεγάλο βράδυ να φτάνει σε «καρέ» τερμάτων.

Ο Νορβηγός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με πέναλτι και διπλασίασε στο 35΄ με κεφαλιά, ενώ με νέο πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45΄+3) έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στη Σίτι.

Η μείωση της διαφοράς από τον Χι-Τσαν Χουάνγκ στο 53΄ έδωσε προσωρινές ελπίδες στους φιλοξενούμενους, τις οποίες φρόντισε να διαλύσει άμεσα ο Χάαλαντ γράφοντας το 4-1 στο επόμενο λεπτό.

Ο Τζούλιαν Άλβαρες που πήρε τη θέση του στο 83΄ συμμετείχε στο πάρτι σκοράροντας το 5-1 στο 85ο λεπτό. Με τη νίκη της η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται προσωρινά ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, αλλά με έναν αγώνα λιγότερο.